BUDAPEST - A BKK 3 évre szóló szerződést kötött a Senso Media Zrt-vel a jegyautomaták üzemeltetésére. Ám a korábbi 359 automata helyett, csak 318 automatának az üzemeltetéséről állapodtak meg. A BKK mindezt optimalizációnak meri nevezni!
Senki ne gondolja, hogy a politikai pártkatonákkal kibélelt BKK-nál szakmai döntés született. Sokkal inkább megkezdték a fűnyíró effektus alkalmazását: Húztak egy vonalat, aztán nosza' neki!
Bár korábban azt állította a BKK, hogy onnan szerelnek le automatákat, ahol több is található egymás mellett, és nincs mindegyik teljesen kihasználva. Ilyen esetekben egy-egy automata eltávolítása szakmailag még indokolható is lett volna az adott helyszínen, és még a fejlesztő, optimalizáló meghatározás is igaz lett volna, ha az így felszabadult automatákat máshol, ahol arra lenne igény, üzembe helyezték volna. - De nem ez történt, és nem is fog történni, mivel a szerződés megköttetett 359 helyett, 318 automatára.
További felháborodásra okot adó fejlemény, hogy az ígérettel ellentétben több helyen is egyedülálló automatákat szerelt le a BKK, így nem csak darabszámra, de területi lefedettséget illetően is jelentősen csökkent a jegyvásárlási lehetőség. - Mint ismeretes, ez nem a BKK első ilyen lépése: korábban a postahivatalokban is lehetett vonaljegyet és gyűjtőjegyet is venni, ám a Magyar Postával is felmondták a szerződést, helyette dohányboltokkal kötöttek szerződéseket, ahol például a 18 éven aluliak nem tudnak vonaljegyhez jutni.
A BKK újságírói és szakmai kérdésekre válaszolva azt állítja, hogy azért csökkentik az automaták számát, mivel már online felületen is meg lehet vásárolni bizonyos jegy és bérlettípusokat, és egyre többen váltják meg ezeket. Ugyanakkor például vonaljegyet sem lehet venni az online felületen.
Ugyanakkor nem csak az automaták számának csökkentésével csökkenti a jegy és bérletvásárlás lehetőségét a BKK, mivel több bérletpénztárát is bezárta az elmúlt időszakban.
A fenti döntésekkel jelenleg két dolgot tud elérni a BKK: Az egyik, hogy rákényszeríti az utasok egy részét, hogy az adott esetben 300Ft-os gyűjtőjegy vagy a 350Ft-os vonaljegy helyett, 450Ft-ért vásárolják meg a jegyet a buszvezetőtől, ha nem akarnak bliccelni. A másik pedig, hogy olyan esetben, ha a buszvezetőtől sem tudnak jegyet venni, akkor bliccelésbe kényszeríti az utasait. - Lehet ez a cél, hogy lehessen büntetni, mert az nagyobb bevétel?
Az AlterKK felháborítónak tartja az automaták és bérletpénztárak számának csökkentését. Ha a BKK mégis úgy látja, hogy pár automata kihasználatlanabb, akkor bizonyosan azok számára lehetne a városban megfelelő helyet találni.